obsah   > >>

Úvodem

Jo, kdybych tak věděl, kam jsem to založil. Kdyby ještě žil. Nebo kdybych si vzpomněl. To jsou věty, kdy litujeme toho, že si nemůžeme na něco nebo na někoho vzpomenout. Možná se po hudební skupině Patent nikdo ptát nebude. Ale možná někdo takový bude.

Dobré písničky a dobré kapely se dělí jenom na ty, které právě teď poslouchá nebo v minulosti poslouchalo hodně lidí a na ty, které poslouchalo, poslouchá a bude stále poslouchat hodně lidí i v budoucnu. Samozřejmě, ta druhá skupina je kvalitnější. Všechna ostatní dělení jsou zbytečná. Dobrá muzika, sračka nebo kýč? Motorem takového kritika bývá závist, neumětelství a mnohdy ještě něco horšího...

Pomocí červených šipek v pravém horním rohu nad textem je možné listovat uloženými články v pořadí, jak byly na web přidávány. V tom pořadí, v jakém vznikaly. Kliknutím na slovo obsah lze nahlédnout do obsahu celého webu a články si naopak různě setřídit. Jedná se více méně o soukromý hudební archív proto prosíme o jméno, email a registraci. A také, pokud by chtěl někdo něco doplnit nebo napsat. Všichni zájemci resp. čtenáři historie a případně i budoucnosti Patentu mohou však volně vybírat z hlavních témat v horním roletovém menu webu...

K CéDéčku Patentu s názvem Rajský bál, jsme tedy ještě zabalili celé poselství o tom, co bylo a co by mohlo ještě být, do velké e-láhve a posíláme ji po ještě větším e-moři internetu. Nevíme, kdy a kde ji kdo vyloví a zda vůbec porozumí jejímu obsahu. Všude kolem je ale i moře času...

Zvláštní kapitolou webu je diskografie členů kapely Patent po násilném zákazu v roce 1983. Muzikanti sice roztříštěně, ale většinou dále víceméně pilně pracovali a je jistě zajímavé tyto individuální výkony sledovat. Webové stránky jejich Alma mater jsou k tomu poměrně dobrou příležitostí.

Volným pokračováním kapely je seskupení s názvem HDPatent. V něm jsou vítaní všichni muzikanti z původního obsazení. I přes mnohá osobní setkání už zájem ale bohužel není, hledáme proto dnes spíše mladé zpěváky. Průběžně se o to všemi možnými způsoby snažíme. Písně druhé resp. současné varianty kapely jsou při výběru z horního menu Písně označeny slovíčkem NEW.


(Pozn. redakce: Fotky jsou použity z facebookového profilu Romana Doležala)

Původní Patent byl předzvěstí neskutečně silné a dosud nepřekonané éry českobudějovické muziky. Na fotkách zleva jsou: Hebík (HE band), Maršík (Sirael), Vodičková (LET), Doležal (Patent), Kolář (Boule, pokračovatelka Patentu, Arakain) a Muk (Oceán, Shalom)

Dne 21.08.16 v 14:17 aktualizoval Martin VXL Marek

Motto:
Toto nejsou klasické webovky kapely. Ani dokument úspěšného hudebního souboru. V žádném případě revival. Nejsou to příběhy lidí, na něž by se nemělo zapomenout. Není to e-kniha o Patentu. Ani memento pro mladé lidi, aby neměnili svobodu za dotované jídlo a opití levným rohlíkem poslouchali zakázanou hudbu v dotovaném teple betonového stejnokroje. Toto je hudební Román, který se právě Doležel v mém domácím archívu..., M.Marek
Středobodem mého hudebního života je Patent:
Jiří Malšovský - zpěv, akustické kytary
Roman Doležal - zpěv, flétna
Martin Marek - klávesy
Zbyšek Raška - bicí, perkuse
Zdeněk Couf - baskytara, zpěv
Antonín Couf - kytara, foukací harmonika, kapelník
Skladby Patentu a jeho autorů by neměly upadnout v zapomnění. Měly by zůstat jako slyšitelné volání lidí, kterým jejich lásku k hudbě přibila světská moc na kříž. Volání muzikantů, kteří nemohli pokračovat ve své umělecké dráze tak, jak by sami chtěli.

Stránky hudebního archívu VXL se pokouší mimo jiné i virtuálně revitalizovat dobovými dokumenty nebo autobiografickými příběhy život tohoto hudebního meteoru a skoro až zázračného lidského kroužení kolem něj. Mezi poslední aktualizované články patří:

Satelit
22.01.2021, informace o událostech kolem Patentu
Dlouhé ticho
12.01.2021, informace o jiných písních
Hallovi
23.10.2018, informace o hostech
Nedodělané písně
21.01.2017, informace o písních Patentu
Figurky a DRC (Raška)
19.11.2016, Diskografie ukázka
Zbyšek Raška
19.11.2016, informace o obsazení Patentu
Úvodem
21.08.2016, všeobecné informace
Oceans (Doležal)  
16.04.2016, Diskografie prodej
Další články....