<<   <   obsah   > >>

Jitka Charvátová

Jitka Charvátová nemá na první pohled s Patentem jistě nic společného. Spolu jsme se potkali podobně jako s Petrem Honsem při zcela nehudebním pracovním nasazení. Objevila se jednoho dne u nás ve firmě s jakousi reklamní nabídkou. Netrvalo dlouho a stála v malém studiu, které bylo přímo součástí naší prodejny a pomáhala mi s natáčením reklamy. A bylo to.

Samozřejmě tomu opět předcházelo spoustu povídání o muzice. Vždy na úkor práce, kterou jsme měli oba před sebou. Jitka, ač žena tělem a duší, mi v té době obrovsky připomínala Romana. Ani neumím říct čím. Srandistka a rtuťovitá. Jedno z našich povídání o muzice, tuším, že jsem ji nesl nabídnout mou písničku Dlouhé ticho (ač psaná pro neskutečně vysoko zpívajícího Romana, byla pro Jitku v této poloze stejně nezpívatelná), zakončila argumentací ve stoje na stole. V kanceláři v rozhlase u Ládi Faktora. Prostě jen tak. Doufám, že jí ten stolový postoj vydržel! Jo a ta píseň měla právě text od Petra Honse, což Jitka ani netušila, ale pro ni to bylo opravdu hrozně nízko...

Na zajímavé archivní fotce ze 7.října 1999 ze studia radia Faktor, někdy okolo půl druhé odpoledne, Jitka Charvátová asi netuší, kolik toho bude mít jednou společného s Oceánem a Petrem Honsem. Kolik slov si spolu v budoucnu vymění. Nikomu jsem na koncertě obnoveného Oceánu nedržel tolik palce, jako jí. Nevím ani, jestli si někdy s Romanem ještě zazpívali. Opět jenom tuším, že spolupracovali na výrobě jinglů, znělek pro radio Faktor.

V každém případě jsem byl moc rád, že se mi podařilo spojit tyto lidičky i na kousku písničky (pozn. redakce: skvělý rým!). A vůbec nešlo o to, jak ta reklama nakonec dopadla. Ale samozřejmě, s tímhle týmem bezvadně! I zvukař si tu práci pochvaloval a na Zlínsku začali posluchači naši reklamu vnímat a dokonce poslouchat jako písničku. Měli k tomu dobrý důvod. Ona to totiž píseň byla. A ne ledajaká! Dokonce podle ní Roman pojmenoval v USA album Patentu. Takže na otázku, jestli Jitka Charvátová někdy zpívala alespoň část písně Patentu, je jednoznačná odpověď. Ano!

O to víc si člověk najednou uvědomí, jak mohly písně Patentu v éteru fungovat. Nevím vlastně, jak na tom byl tehdy Roman. Na kolik on tušil, kam ho vítr zavane. V každém případě za mixážním stolem seděl Karel Zámečník a všichni mně nezištně pomáhali natočit reklamu. S Karlem, který patří k basáckým osobnostem daleko přesahujícím hranice nejenom našeho města, se známe zprostředkovaně. Ale Ti dva na obrázku, stejně jako Petr Hons, patří opravdu k mým oblíbencům. Jo, a když se podíváte na PSČ, kde tyto stránky vznikají, je to přesně Jitky rodná víska. A hlavně bychom neměli nikdy prozradit, že tady také sídlí Studio Šlágr. Fakt dobrej oddíl, tedy ta vesnice...

Get the Flash Player to see this player.

Dne 16.04.16 v 14:57 aktualizoval Martin VXL Marek

Motto:
Toto nejsou klasické webovky kapely. Ani dokument úspěšného hudebního souboru. V žádném případě revival. Nejsou to příběhy lidí, na něž by se nemělo zapomenout. Není to e-kniha o Patentu. Ani memento pro mladé lidi, aby neměnili svobodu za dotované jídlo a opití levným rohlíkem poslouchali zakázanou hudbu v dotovaném teple betonového stejnokroje. Toto je hudební Román, který se právě Doležel v mém domácím archívu..., M.Marek
Středobodem mého hudebního života je Patent:
Jiří Malšovský - zpěv, akustické kytary
Roman Doležal - zpěv, flétna
Martin Marek - klávesy
Zbyšek Raška - bicí, perkuse
Zdeněk Couf - baskytara, zpěv
Antonín Couf - kytara, foukací harmonika, kapelník
Skladby Patentu a jeho autorů by neměly upadnout v zapomnění. Měly by zůstat jako slyšitelné volání lidí, kterým jejich lásku k hudbě přibila světská moc na kříž. Volání muzikantů, kteří nemohli pokračovat ve své umělecké dráze tak, jak by sami chtěli.

Stránky hudebního archívu VXL se pokouší mimo jiné i virtuálně revitalizovat dobovými dokumenty nebo autobiografickými příběhy život tohoto hudebního meteoru a skoro až zázračného lidského kroužení kolem něj. Mezi poslední aktualizované články patří:

Satelit
22.01.2021, informace o událostech kolem Patentu
Dlouhé ticho
12.01.2021, informace o jiných písních
Hallovi
23.10.2018, informace o hostech
Nedodělané písně
21.01.2017, informace o písních Patentu
Figurky a DRC (Raška)
19.11.2016, Diskografie ukázka
Zbyšek Raška
19.11.2016, informace o obsazení Patentu
Úvodem
21.08.2016, všeobecné informace
Oceans (Doležal)  
16.04.2016, Diskografie prodej
Další články....