<<   <   obsah   > >>

Queen

Pro všechny texty, které na tomto webu na kapelu Queen poukazuji, platí, že i když se slovo kmán zcela řídí podle vzoru pán, přesto jsou významově každý jinde!

Četl jsem některé články a slyšel některé rozhovory z poslední doby, které zpětně a mnohdy i poměrně nepřesně popisovaly různé události v Patentu. Nikdy nelhaly, ale..., sám Roman ve starém, novinami přetřásaném a zneužitém rozhovoru, natočeném v českobudějovickém studiu při přípravě nahrávky Rajského bálu pro festival v Sokolově, uvádí nechtěně, tuším, Genesis jako vzor kapely.

Protože jsem byl i s Tondou účastníkem této reportáže, vím, že měl Roman na mysli zvukomalebné texty bez zdánlivě hlubšího obsahu. To o pár měsíců posloužilo tehdejším ideologům jako záminka pro předložení tzv. prázdnosti celé kapely, ale hlavně nebyl vysloven pravý vzor a hudební guru Patentu - Queen.

Každý z nás si přinesl do Patentu své vzory. Každého z nás obdivované osobnosti ostatních spoluhráčů obohatily a rozšířily mu obzory. Každý z těchto vzorů se následně promítal i do naší tvorby. Na kom jsme se ale napříč kapelou shodli a možná v té době je i jako jedni z mála dokázali zahrát a hlavně odzpívat, byli Queen.

Když s odstupem doby a s velkou dávkou pokory mohu porovnat Patent se svým velkým vzorem, vychází mi relativně hodně styčných bodů. Intelektuální úroveň všech členů kapely. Zpěvák, který má schopnost z většiny i celkem průměrných songů vytvořit díky svému charisma hit. Vokály, jejichž interpreti by v jiné konstelaci měli suše na sólovou dráhu. Kytarista elektronik, výborný muzikant fantasticky zorientovaný v technice. Různorodý repertoár, od disko stylu až po hardrock podaný vždy v nezaměnitelné osobní barvě kapely. Nezávisle skládající členové kapely. Ochota do jisté míry akceptovat One man show, které ale nikdy nevybočilo z hranic daným jménem kapely. Odlišné názory na život, které nikdy nebránili dokonalému hudebnímu souznění.

Prakticky jediná skupinová fotka Patentu, která dnes existuje, má čestné místo na úvodní straně webu. Jiná prostě není a Romanovo tričko tento článek bezpochyby potvrzuje. Pana Bultaru dával všude. Vytažená krátká tyč stojanu na mikrofon, zpěv do půl těla, postoj. Zvláště potom na přehrávkách s tendenční Kosinovo zkušební komisí s tím slavil velké úspěchy...

Dne 26.01.15 v 23:48 aktualizoval Martin VXL Marek

Motto:
Toto nejsou klasické webovky kapely. Ani dokument úspěšného hudebního souboru. V žádném případě revival. Nejsou to příběhy lidí, na něž by se nemělo zapomenout. Není to e-kniha o Patentu. Ani memento pro mladé lidi, aby neměnili svobodu za dotované jídlo a opití levným rohlíkem poslouchali zakázanou hudbu v dotovaném teple betonového stejnokroje. Toto je hudební Román, který se právě Doležel v mém domácím archívu..., M.Marek
Středobodem mého hudebního života je Patent:
Jiří Malšovský - zpěv, akustické kytary
Roman Doležal - zpěv, flétna
Martin Marek - klávesy
Zbyšek Raška - bicí, perkuse
Zdeněk Couf - baskytara, zpěv
Antonín Couf - kytara, foukací harmonika, kapelník
Skladby Patentu a jeho autorů by neměly upadnout v zapomnění. Měly by zůstat jako slyšitelné volání lidí, kterým jejich lásku k hudbě přibila světská moc na kříž. Volání muzikantů, kteří nemohli pokračovat ve své umělecké dráze tak, jak by sami chtěli.

Stránky hudebního archívu VXL se pokouší mimo jiné i virtuálně revitalizovat dobovými dokumenty nebo autobiografickými příběhy život tohoto hudebního meteoru a skoro až zázračného lidského kroužení kolem něj. Mezi poslední aktualizované články patří:

Satelit
22.01.2021, informace o událostech kolem Patentu
Dlouhé ticho
12.01.2021, informace o jiných písních
Hallovi
23.10.2018, informace o hostech
Nedodělané písně
21.01.2017, informace o písních Patentu
Figurky a DRC (Raška)
19.11.2016, Diskografie ukázka
Zbyšek Raška
19.11.2016, informace o obsazení Patentu
Úvodem
21.08.2016, všeobecné informace
Oceans (Doležal)  
16.04.2016, Diskografie prodej
Další články....