<<   <   obsah   > >>

Rajský bál

Úvod
Jedna se stěžejních písní Patentu. Sběratelka odborného ocenění, ale i přízně posluchačů. Její motiv se objevil v mých pozdějších reklamách nebo v další písni s názvem Waterloo, určené pro studentské vystoupení na maturitním plese Gymnázia olympijských nadějí v Českých Budějovicích. Rajský bál je jedna z vlakových lodí Patentu. Po Módním mozku (pracovní názvy Modrý mozek, Vrchol snů nebo Žena ideál) to byl skutečný vrchol našeho hudebního souznění v Patentu.

Píseň byla zásadní i pro festival politické písně. Opět kontroverzní skladba, ve které jsme museli na přání politického dozoru přímo na podiu v Sokolově změnit název i text z neškodného Rajský bál na Půjdeme dál. Autorem bájného názvu byl náš přihlížející kamarád a náš stálý sokolovský souputník Tonda Hlaváč, který zareagoval velmi bryskně: "No tak jim to změňte.."

Na prvním a třetím motivu mám pravděpodobně nějaký větší podíl, stejně tak Roman na prostřední emotivně silné pasáži. Všechno aranžoval ve smysluplný prvek jako vždy Tonda. Velký zážitek ve mě zůstal z naší rytmické sekce. Právě v Romanovo pasáži to dali při zkoušce na první. Nikdo jim nic nepředpisoval ani nepředehrával, podívali se na sebe až při závěrečném tónu a z Beránka jenom vypadlo: "Ty vole...!".

Pokud jsou mi blízká silná artrocková témata a pokud má pod nimi být šlapavý a přitom hodně nosný spodek, je to beze všech pochybností takhle zahraná basa a s ní takhle sehrané a zahrané bicí. Takže až uslyšíte Romana, že zpívá: "...smím Tě pohladit", věnujte prosím chvilku pozornosti a možná na dálku i právě to pohlazení rytmice. A pokud jste se s námi zastavili a vnímáte sílu hraného motivu, zaposlouchejte se prosím i do hutnosti v pravdě mužských vokálů. Zpívá je člověk, který byl velmi dobrým sólistou. To jak Jirka přistoupil k dané pěvecké konstelaci v kapele a významně tím mimo kvalitního zpěvu podržel celý Patent, je s odstupem doby více než obdivuhodné...

Patří sem i velmi vzácná nahrávka rozhovoru před odjezdem na festival politické písně v Sokolově z roku 1983. Vznikla ve studiu ČR v Českých Budějovicích. Díky uchování této nahrávky můžeme porovnat, jak se dá zneužít celkem neškodná analýza textů v rockové muzice, v našem případě skupiny Jethro Tull, k ideologicky zaměřenému tendenčnímu článku v novinách. S podobnou praktikou, i když ne na politické úrovni, se ale jistě setkáváme dodnes...

Text
Na tvá víčka psal, tu báseň prastarou
O dívčím štěstí být milovanou
Na tvá víčka psal, že nerozdělí vás
Přál si lásku, chtělas mu ji dát

S kraskou v dlanich spal, s bilou pereji
Zil svuj svet, svet bez nadeji
S kraskou v dlanich spal, tvou pychou rozlitou
Stal stinen tvou siluetou

A vsude vonel jeji dech
Me tolik lakal siji dlouhou
Stin hebkych oci jako mech
Povzbuzen nekonecnou touhou
Smich, lidi dost a zavej jablonovych aleji
A lasku pro radost
A vycerpany prach strarych koleji
V tech smutnych ocich breh a jasminovy vzlyk
A lasku cirych rek, smim te pohladit

A vsude kvetlo ruzi par
A vsude jeji zavoj vlav
A vsude zdvorilostnich hricek kral
A vsude bylo mnoho mest
A vsude vedlo mnoho cest
A vsude zpivalo se Rajsky bal

Obsazení
hudba: Patent
text: Martin VXL Marek a Roman Doležal
sólová kytara: Tonda Couf
baskytara: Zdeněk Couf
bicí: Zbyšek Raška
housle: Zdeňka Coufová
flétna: Roman Doležal
dvanáctistrunná kytara a perkuse: Jirka Malšovský
klávesové nástroje: Martin VXL Marek
zpěv: Jirka Malšovský a Roman Doležal
Vzpomínky
Připravujeme...
Přehrávač

Get the Flash Player to see this player.

Dne 07.08.15 v 00:14 aktualizoval Martin VXL Marek

Motto:
Toto nejsou klasické webovky kapely. Ani dokument úspěšného hudebního souboru. V žádném případě revival. Nejsou to příběhy lidí, na něž by se nemělo zapomenout. Není to e-kniha o Patentu. Ani memento pro mladé lidi, aby neměnili svobodu za dotované jídlo a opití levným rohlíkem poslouchali zakázanou hudbu v dotovaném teple betonového stejnokroje. Toto je hudební Román, který se právě Doležel v mém domácím archívu..., M.Marek
Středobodem mého hudebního života je Patent:
Jiří Malšovský - zpěv, akustické kytary
Roman Doležal - zpěv, flétna
Martin Marek - klávesy
Zbyšek Raška - bicí, perkuse
Zdeněk Couf - baskytara, zpěv
Antonín Couf - kytara, foukací harmonika, kapelník
Skladby Patentu a jeho autorů by neměly upadnout v zapomnění. Měly by zůstat jako slyšitelné volání lidí, kterým jejich lásku k hudbě přibila světská moc na kříž. Volání muzikantů, kteří nemohli pokračovat ve své umělecké dráze tak, jak by sami chtěli.

Stránky hudebního archívu VXL se pokouší mimo jiné i virtuálně revitalizovat dobovými dokumenty nebo autobiografickými příběhy život tohoto hudebního meteoru a skoro až zázračného lidského kroužení kolem něj. Mezi poslední aktualizované články patří:

Satelit
22.01.2021, informace o událostech kolem Patentu
Dlouhé ticho
12.01.2021, informace o jiných písních
Hallovi
23.10.2018, informace o hostech
Nedodělané písně
21.01.2017, informace o písních Patentu
Figurky a DRC (Raška)
19.11.2016, Diskografie ukázka
Zbyšek Raška
19.11.2016, informace o obsazení Patentu
Úvodem
21.08.2016, všeobecné informace
Oceans (Doležal)  
16.04.2016, Diskografie prodej
Další články....