<<   <   obsah   > >>

Časové zlomy vzniku Patentu

 • Ve složení Tonda Couf, Zdeněk Couf, Zbyšek Raška a Pavlína Jíšová existuje a hraje skupina Satelit. Místo odcházející Pavlíny nastupuje o necelou hudební generaci starší Jirka Malšovský.
 • Po příchodu z vojenské prezenční služby obnovují Václav Suchý, Zdeněk Novotný a Jarda Janda bývalou country kapelu pod novým názvem Medium. Vyzvedávají si mně prakticky přímo u nás doma a to ve stejném věku, jako začínali muzikanti v Satelitu. Místo prolétuvšího Tondy Hlaváče z dnešních Nezmarů nastupuje z důvodu příklonu skupiny k taneční muzice zhruba stejně starý Boby Meder.
 • Roman Doležal, naše věková generace, koketuje jako student čimelické filmové průmyslovky se vznikajícím píseckým Primátorem Dittrichem.
 • Přetahuji Romana do Media, když jeho muzikanti, mimo Bobyho Medera, požadují nepochopitelný zpěvácký konkurs.
 • Roman neprochází konkurzem, odchází z Media a já odcházím s ním.
 • Chvíli zkoušíme s Romanem pod křídly Okresního kulturního střediska.
 • Našich ojedinělých projektů se zúčastňuje Beránek a později také Boby Meder a Honza Drbohlav, kteří opouštějí Medium.
 • Postupně zveme Luboše Klimeše, ale i oba bratry Coufy najednou.
 • Natáčíme orchestrálku Wrangler na zakázku Československého rozhlasu
 • Během zkoušení Módního mozku se přesouváme do prádelny u Coufů ve sklepě a poslední kaleidoskopický hráč Honza Drbohlav je střídán "domácím" Zbyškem Raškou.
 • Obrázek Patentu byl stvořen...

Závěrem lze říci, že v roce 1980 existovaly v Českých Budějovicích tři významné hudební silové vektory, které do jisté doby tahali každý trochu jiným směrem. Jedním z nich byl Tonda Couf s Jirkou, Beránkem a Zbyškem, kteří díky bezvadnému přehledu o muzice, hudebnímu vkusu a interpretačním schopnostem vyvíjeli tah na zábavy a živé hraní. Druhý byl romantický Roman Doležal, který stabilně disponoval nadstandardním hlasovým fondem a fyzickým projevem i ojedinělou schopností stvořit velký hudební celek. Třetím jsem se cítil já se svými občas líbivými popovými motivy, s vazbou na českobudějovický rozhlas a organizátory festivalů. Tehdy bohužel jenom politických písní. To byl recept na úspěšnou kapelu, který nikdo nikdy neplánoval.

Pokud za první faktický impuls vzniku Patentu označujeme paradoxně příchod Zdeňka Beránka Coufa na strojní průmyslovku v Českých Budějovicích, potom závěrečným impulsem ke startu rakety, kdy už všechny tři motory táhly jedním směrem a nesly ji rychle vzhůru, byl náš společný příchod k Coufům do sklepa. Autorem poslední myšlenky a jednoznačným inicializátorem byl Tonda Couf.

Dne 10.04.14 v 12:44 aktualizoval Martin VXL Marek

Motto:
Toto nejsou klasické webovky kapely. Ani dokument úspěšného hudebního souboru. V žádném případě revival. Nejsou to příběhy lidí, na něž by se nemělo zapomenout. Není to e-kniha o Patentu. Ani memento pro mladé lidi, aby neměnili svobodu za dotované jídlo a opití levným rohlíkem poslouchali zakázanou hudbu v dotovaném teple betonového stejnokroje. Toto je hudební Román, který se právě Doležel v mém domácím archívu..., M.Marek
Středobodem mého hudebního života je Patent:
Jiří Malšovský - zpěv, akustické kytary
Roman Doležal - zpěv, flétna
Martin Marek - klávesy
Zbyšek Raška - bicí, perkuse
Zdeněk Couf - baskytara, zpěv
Antonín Couf - kytara, foukací harmonika, kapelník
Skladby Patentu a jeho autorů by neměly upadnout v zapomnění. Měly by zůstat jako slyšitelné volání lidí, kterým jejich lásku k hudbě přibila světská moc na kříž. Volání muzikantů, kteří nemohli pokračovat ve své umělecké dráze tak, jak by sami chtěli.

Stránky hudebního archívu VXL se pokouší mimo jiné i virtuálně revitalizovat dobovými dokumenty nebo autobiografickými příběhy život tohoto hudebního meteoru a skoro až zázračného lidského kroužení kolem něj. Mezi poslední aktualizované články patří:

Satelit
22.01.2021, informace o událostech kolem Patentu
Dlouhé ticho
12.01.2021, informace o jiných písních
Hallovi
23.10.2018, informace o hostech
Nedodělané písně
21.01.2017, informace o písních Patentu
Figurky a DRC (Raška)
19.11.2016, Diskografie ukázka
Zbyšek Raška
19.11.2016, informace o obsazení Patentu
Úvodem
21.08.2016, všeobecné informace
Oceans (Doležal)  
16.04.2016, Diskografie prodej
Další články....