<<   <   obsah   > >>

Petriho misky

Nejsem nijak zvlášť talentovaný člověk. Mám pár písniček, držel jsem poctivě kila na klávesách v Patentu, někdy jsem nějaký ten riff vymyslel sám, ale většinou mi kluci napsali do not, co chtějí zahrát. Jestli mám nějaký talent, potom na setkání s velkými talenty anebo je svět v zásadě velmi malý...

Někde už jsem napsal, že mohla moje mamka navštěvovat Tondu Coufa v nemocnici, protože nosila bílý plášť. Tehdy byl totiž v nemocnicích podobný režim jako ve věznici. Vycházky středa a neděle, jinak pogrom. Pracovala v laboratořích Krajské hygienické stanice. Tam se kultivovaly různé baktérie, které se nasbíraly u pacientů v tzv. Petriho miskách, aby hodně vyrostly a byly dobře vidět. Petriho miska je laicky řečeno ideální prostředí pro růst některých forem pozemského života. S plynoucím časem dospívám k názoru, že se všechny dámy podobných kultur nějak nadýchaly a proto mi dovolte malé nehudební odbočení.

V KHS vydávala obědy paní Straková, které se narodil František. Co znamená slovo Franz Straka ve fotbale nechám na Vás. Ve vedlejší laboratoři pracovala paní Rodenová, které se narodili dva kluci Karel a Marian. Jaký význam mají tihle po tátovi herečtí kluci, opět nechám na Vaší laskavé úvaze. Karel Roden byl pro změnu první člověk, se kterým jsem ležel v nemocnici já. Bylo to v květnu, roku 1962. Fakt nám tehdy moc nebylo. Na příjmu materiálu pracovala paní Šloufová. Její vnučka je přední budějovická gymnastka a za manžela si vzala (ona totiž také nemohla jinak, než přitáhnout talent), slovenského reprezentanta a několikanásobného mistra republiky v dresu Jihostroje Michala Sládečka. Její kamarádka paní Šípová je teta Filipa Křápy Hocha, maskota, maséra a volejbalového Toma Pelecha extraligového Jihostroje. I samotné jméno Hoch je v Budějovicích tak nějak více vykultivované. Další z laborantek Eva Pruherová si krátce po odchodu z KHSu vzala v Praze pana Pollerta a narodil se jim syn Lukáš, který měl co do činění z pár olympiskými medailemi a dcera Klára, která dodnes nenechává nikoho na pochybách, že se o herce Ivana Trojana stará více než dobře.

Pokud se Vám to již tady zdá poměrně přerostlé a dobře viditelné i bez mikroskopu, ještě to poroste. Přišli kluci z Patentu. O těch je tu napsáno víc než dost. Při mém účinkování v kapele jsem většinu času bydlel v Praze s tatínkem a strejdou herce Jirky Mádla. Nic jsem opět neplánoval, tak to prostě na nás vyšlo. Nechci Vás dále unavovat takovými podrobnostmi, jako že moje Iva vyrůstala ve vchodě čtyřpatrového paneláku s dlouholetým klávesákem Metroklubu Luďkem Čermákem a strávila dětství s Ivetou a Petrem Kolářovými. Existuje i úsměvná teze, že Petr Kolář prý více kamarádil s mým předchůdcem o Ivy přízeň a za svezení na motorce nebo cígu tzv. spolupracoval. A už je skoro i k úsměvnému pochopení, že za čas musel prostě začít zpívat ve stejném hudebním tělese jen s inovovaným názvem Boule.

Dnes už jsme všichni velcí a protože nevěříme na zázraky, s pokorou můžeme jenom potvrdit jenom to, že Petriho misky fungují. Náš dlouholetý spolupracovník a společník v rodinné firmě je strýc basáka z plzeňské kapely Mandrage. Jsem dnes vděčný za lidi z okolí mé střediskové vsi Dubné. Jsou to normální pracující lidé a konečně jsme snad z dosahu vlivu Petriho misek. Třeba takoví Charvátovi...

Dne 17.08.15 v 12:43 aktualizoval Martin VXL Marek

Motto:
Toto nejsou klasické webovky kapely. Ani dokument úspěšného hudebního souboru. V žádném případě revival. Nejsou to příběhy lidí, na něž by se nemělo zapomenout. Není to e-kniha o Patentu. Ani memento pro mladé lidi, aby neměnili svobodu za dotované jídlo a opití levným rohlíkem poslouchali zakázanou hudbu v dotovaném teple betonového stejnokroje. Toto je hudební Román, který se právě Doležel v mém domácím archívu..., M.Marek
Středobodem mého hudebního života je Patent:
Jiří Malšovský - zpěv, akustické kytary
Roman Doležal - zpěv, flétna
Martin Marek - klávesy
Zbyšek Raška - bicí, perkuse
Zdeněk Couf - baskytara, zpěv
Antonín Couf - kytara, foukací harmonika, kapelník
Skladby Patentu a jeho autorů by neměly upadnout v zapomnění. Měly by zůstat jako slyšitelné volání lidí, kterým jejich lásku k hudbě přibila světská moc na kříž. Volání muzikantů, kteří nemohli pokračovat ve své umělecké dráze tak, jak by sami chtěli.

Stránky hudebního archívu VXL se pokouší mimo jiné i virtuálně revitalizovat dobovými dokumenty nebo autobiografickými příběhy život tohoto hudebního meteoru a skoro až zázračného lidského kroužení kolem něj. Mezi poslední aktualizované články patří:

Satelit
22.01.2021, informace o událostech kolem Patentu
Dlouhé ticho
12.01.2021, informace o jiných písních
Hallovi
23.10.2018, informace o hostech
Nedodělané písně
21.01.2017, informace o písních Patentu
Figurky a DRC (Raška)
19.11.2016, Diskografie ukázka
Zbyšek Raška
19.11.2016, informace o obsazení Patentu
Úvodem
21.08.2016, všeobecné informace
Oceans (Doležal)  
16.04.2016, Diskografie prodej
Další články....