<<   <   obsah   > >>

Román se Doležel

Odešel jsem z Patentu. Z kapely mě nikdo nevyhazoval, naopak. I když moji rodiče podle slov Romana i mé manželky Ivy životním stylem rockového muzikanta nadšeni nebyli, doma mi opravdu nikdo nic nenařizoval. Já jen vím, že pokud byla příležitost, poměrně často na toto téma debatovali s Tondou.

Mrzelo mě, že jediný způsob, jakým bylo možné v této době prezentovat své písničky, byly taneční zábavy. Pochopil jsem také, že dobře fungující rodina a dobře fungující kapela nemohou jít nikdy dohromady a dobrovolně jsem si vybral další svou cestu zcela mimo šoubyznys.

Odešel jsem pár měsíců před zákazem kapely. Dokonce měl existovat i důvod, že díky tehdejšímu politickému postavení člena širší rodiny jsem věděl o připravovaném zákazu. Lidé jsou schopni si vymyslet i větší blbosti...

Přes ryzost a čistotu lidských vztahů v Patentu i sílu produkované muziky tuším, že jsem se s trvalou lítostí v srdci rozhodl správně. Nyní mám čas se vrátit. Vrátit se k době, ve které mohu fungovat jako spolehlivý svědek událostí. Patent má šanci na jemné virtuální vzkříšení. Možná ale ne pro dnešní generaci. Spojitost s velikonočním tématem ukřižování a zmrtvýchvstání je navýsost troufalá, ale pro události v kapele možná příznačná.

Patent neměl nikdy s politikou nic společného. Vědomě nehrál prorežimní muziku. I když se politických akcí (Setkání mládeže na Šumavě, Festivaly politické písně v Sokolově, apod.) zúčastňoval. Ničím ani vědomě proti režimu nebojoval. Vznikl a byl tu jenom a jenom pro hudbu. Vybral si pro svou existenci, jako spoustu jiných umělců, hodně nesprávnou dobu. Byl čistý a svobodný a proto se přirozeně ocitl na druhé straně barikády...

Dne 15.08.15 v 22:39 aktualizoval Martin VXL Marek

Motto:
Toto nejsou klasické webovky kapely. Ani dokument úspěšného hudebního souboru. V žádném případě revival. Nejsou to příběhy lidí, na něž by se nemělo zapomenout. Není to e-kniha o Patentu. Ani memento pro mladé lidi, aby neměnili svobodu za dotované jídlo a opití levným rohlíkem poslouchali zakázanou hudbu v dotovaném teple betonového stejnokroje. Toto je hudební Román, který se právě Doležel v mém domácím archívu..., M.Marek
Středobodem mého hudebního života je Patent:
Jiří Malšovský - zpěv, akustické kytary
Roman Doležal - zpěv, flétna
Martin Marek - klávesy
Zbyšek Raška - bicí, perkuse
Zdeněk Couf - baskytara, zpěv
Antonín Couf - kytara, foukací harmonika, kapelník
Skladby Patentu a jeho autorů by neměly upadnout v zapomnění. Měly by zůstat jako slyšitelné volání lidí, kterým jejich lásku k hudbě přibila světská moc na kříž. Volání muzikantů, kteří nemohli pokračovat ve své umělecké dráze tak, jak by sami chtěli.

Stránky hudebního archívu VXL se pokouší mimo jiné i virtuálně revitalizovat dobovými dokumenty nebo autobiografickými příběhy život tohoto hudebního meteoru a skoro až zázračného lidského kroužení kolem něj. Mezi poslední aktualizované články patří:

Satelit
22.01.2021, informace o událostech kolem Patentu
Dlouhé ticho
12.01.2021, informace o jiných písních
Hallovi
23.10.2018, informace o hostech
Nedodělané písně
21.01.2017, informace o písních Patentu
Figurky a DRC (Raška)
19.11.2016, Diskografie ukázka
Zbyšek Raška
19.11.2016, informace o obsazení Patentu
Úvodem
21.08.2016, všeobecné informace
Oceans (Doležal)  
16.04.2016, Diskografie prodej
Další články....