<<   <   obsah   > >>

S nadhledem

Když jsem den "D", tzn. 14.02.2014 dvě minuty po čtrnácté hodině vybral jako termín spuštění těchto stránek, líbila se mi jeho neopakovatelnost. Ta neopakovatelnost byla pro tento neopakovatelný okamžik opravdu neopakovatelná. Můj život doprovází častá souhra událostí, které říkám jednoduše kruhy. Věci se uzavírají a lidé se potkávají, jakoby taženi tajemnou silou na jedno potřebné místo v jednom správném čase. S pokorou chci věřit, že tajemná síla boží rovnováhy mě nechá vždy na velmi krátký čas nahlédnout do božího království. Proto vím, že existuje.

Aby člověk uvěřil v Boha, nejlépe se mu tak děje, když pozná peklo. A to už na zemi. Člověk nemá receptory na to, aby poznal, že je šťastný. Tento stav se mu jeví jako normální. Netuší chudák, že je šťastný. Stále hledá a něco vylepšuje svým chabým rozumem. Nějaká forma sexu, něco alkoholu nebo nějaké chemie, nějaká ta honba za penězi, mocí nebo slávou. Zasouvá si něčím pečlivě promazanou smrkovou šišku do zadnice a je to celkem příjemný pocit. Potom to najednou ale nejde dál a přijde prázdno. Peklo. A tu se člověk začíná vehementně zachraňovat. Zkuste tu šišku rychle vytáhnout. To bolí. Zbývá trpělivost hodně pro cestu zpět udělat a víra. Najednou jsou před Vámi Vaše hříchy tak viditelné a zkoušíte uvěřit tomu, že se pastýř vždy nejvíce věnuje té ovci, která se právě ztratila.

Pokud by se Vám zdálo, že tento text nepatří na rockový server, myslím si, že většina muzikantů Vám potvrdí, že ví o čem to je. Dar mluvit boží řečí, tzn. vyvolávat hudbou u lidí emoce tak silné, že vedou k pláči, smíchu nebo i k milování Vám rychle sebere pevnou půdu pod nohama. Začnete se vznášet a potom už může přijít jenom pád. Lituji proto dopředu všechny nepřipravené děti vstupující do hudebních televizních soutěží...

Pokud jste textem otráveni, nerozumíte mu, popuzuje Vás, jednoduše stránky opusťte. Vzpomínám na radu profesora Halíka, když si mu stěžují věřící i nevěřící lidé na shon kolem vánoc. "Tak to neslavte", to je lakonická odpověď kněze.

Dne 04.05.14 v 19:39 aktualizoval Martin VXL Marek

Motto:
Toto nejsou klasické webovky kapely. Ani dokument úspěšného hudebního souboru. V žádném případě revival. Nejsou to příběhy lidí, na něž by se nemělo zapomenout. Není to e-kniha o Patentu. Ani memento pro mladé lidi, aby neměnili svobodu za dotované jídlo a opití levným rohlíkem poslouchali zakázanou hudbu v dotovaném teple betonového stejnokroje. Toto je hudební Román, který se právě Doležel v mém domácím archívu..., M.Marek
Středobodem mého hudebního života je Patent:
Jiří Malšovský - zpěv, akustické kytary
Roman Doležal - zpěv, flétna
Martin Marek - klávesy
Zbyšek Raška - bicí, perkuse
Zdeněk Couf - baskytara, zpěv
Antonín Couf - kytara, foukací harmonika, kapelník
Skladby Patentu a jeho autorů by neměly upadnout v zapomnění. Měly by zůstat jako slyšitelné volání lidí, kterým jejich lásku k hudbě přibila světská moc na kříž. Volání muzikantů, kteří nemohli pokračovat ve své umělecké dráze tak, jak by sami chtěli.

Stránky hudebního archívu VXL se pokouší mimo jiné i virtuálně revitalizovat dobovými dokumenty nebo autobiografickými příběhy život tohoto hudebního meteoru a skoro až zázračného lidského kroužení kolem něj. Mezi poslední aktualizované články patří:

Satelit
22.01.2021, informace o událostech kolem Patentu
Dlouhé ticho
12.01.2021, informace o jiných písních
Hallovi
23.10.2018, informace o hostech
Nedodělané písně
21.01.2017, informace o písních Patentu
Figurky a DRC (Raška)
19.11.2016, Diskografie ukázka
Zbyšek Raška
19.11.2016, informace o obsazení Patentu
Úvodem
21.08.2016, všeobecné informace
Oceans (Doležal)  
16.04.2016, Diskografie prodej
Další články....