<<   <   obsah   > >>

Satelit

Satelit byla rocková kapela a jedním ze základních stavebních kamenů Patentu. Bratři Zdeněk a Antonín Coufovi, tehdy ve věku 16 a 17 let, společně se čtrnáctiletým bubeníkem Zbyškem Raškou založili hudební skupinu, k níž se asi po půl roce zkoušení přidala šestnáctiletá zpěvačka Pavlína Jíšová. Odehráli spolu několik vystoupení. Myslím si, že už tehdy se projevoval trend živého hraní na tanečních zábavách. Odchod Pavlíny na folkovou parketu, který byl pravděpodobně podnícen i nevolí jejích rodičů pouštět mladou zpěvačku na noční hraní po venkovských sálech, přinutil zbývající trojici hledat nového zpěváka. Vystřídalo se jich několik, až v kapele zakotvil Jiří Malšovský.

Dne 22.01.21 v 09:52 aktualizoval Martin VXL Marek

Motto:
Toto nejsou klasické webovky kapely. Ani dokument úspěšného hudebního souboru. V žádném případě revival. Nejsou to příběhy lidí, na něž by se nemělo zapomenout. Není to e-kniha o Patentu. Ani memento pro mladé lidi, aby neměnili svobodu za dotované jídlo a opití levným rohlíkem poslouchali zakázanou hudbu v dotovaném teple betonového stejnokroje. Toto je hudební Román, který se právě Doležel v mém domácím archívu..., M.Marek
Středobodem mého hudebního života je Patent:
Jiří Malšovský - zpěv, akustické kytary
Roman Doležal - zpěv, flétna
Martin Marek - klávesy
Zbyšek Raška - bicí, perkuse
Zdeněk Couf - baskytara, zpěv
Antonín Couf - kytara, foukací harmonika, kapelník
Skladby Patentu a jeho autorů by neměly upadnout v zapomnění. Měly by zůstat jako slyšitelné volání lidí, kterým jejich lásku k hudbě přibila světská moc na kříž. Volání muzikantů, kteří nemohli pokračovat ve své umělecké dráze tak, jak by sami chtěli.

Stránky hudebního archívu VXL se pokouší mimo jiné i virtuálně revitalizovat dobovými dokumenty nebo autobiografickými příběhy život tohoto hudebního meteoru a skoro až zázračného lidského kroužení kolem něj. Mezi poslední aktualizované články patří:

Satelit
22.01.2021, informace o událostech kolem Patentu
Dlouhé ticho
12.01.2021, informace o jiných písních
Hallovi
23.10.2018, informace o hostech
Nedodělané písně
21.01.2017, informace o písních Patentu
Figurky a DRC (Raška)
19.11.2016, Diskografie ukázka
Zbyšek Raška
19.11.2016, informace o obsazení Patentu
Úvodem
21.08.2016, všeobecné informace
Oceans (Doležal)  
16.04.2016, Diskografie prodej
Další články....