<<   <   obsah   > >>

Muzikál jako sen

Křížová cesta Patentu. Není pro něj charakteristická jenom pro krátkou etapu života, kterou proletěl hudebním nebem nebo pro nešťastnou smrt jeho duše, ale mohla by být svým způsobem příznačná i pro určité zmrtvýchvstání resp. uchování jeho skladeb. Tentokrát v jednom velkém komponovaném a třeba sakrálním celku. Jak by asi vypadaly ještě stále známé artrockové melodie v muzikálovém provedení?

Kde je nějaké omezení pro klasický kvartet, doplněným rockovými nástroji? Nebo pozdější úpravě pro symfonický orchestr a pěvecký sbor? Je to z mnoha důvodů nerealizovatelná idea moderní hudby s duchovním rozměrem?

Písně Patentu by neměly zapadnout. Jako vzpomínka na lidi, kterým jejich lásku k hudbě přibila světská moc na kříž a oni nemohli pokračovat ve své umělecké dráze tak, jak by sami chtěli. Jak by ale artrockové motivy jejich skladeb v kompilaci vyzněly a přežily by v takovém celku? Asi není žádný vážný problém bránit se vkusnému muzikálovému ztvárnění! Bylo by to poprvé, kdy by někdo zhudebnil motiv křížové cesty? Síla muziky může být věčná.

K dispozici je několik nosných melodií, jejichž jsme autoři. Jako Patent, o tom není pochyb. Možná zůstane jenom u myšlenky. Počet lidských kruhů, které by se tentokrát kolem nás musel uzavřít, by byl opravdu velký. Rádi bychom své skladby ještě někdy slyšeli. Některá setkání už nevědomky proběhla. Setkání, které k nápadu vzniku Křížové cesty přispěly. Kontakt s Romanem, který v USA vytvořil CD Patentu a tím dal rámec muzice, ze které by šlo vybírat. Nahlédnutí s Beránkem do dlouho netknutého archívu Patentu, který v rámci své politické nepolitické angažovanosti, vždy přinesl text, který vzbudil svou neobvyklostí zájem.

Dne 24.01.15 v 00:30 aktualizoval Martin VXL Marek

Motto:
Toto nejsou klasické webovky kapely. Ani dokument úspěšného hudebního souboru. V žádném případě revival. Nejsou to příběhy lidí, na něž by se nemělo zapomenout. Není to e-kniha o Patentu. Ani memento pro mladé lidi, aby neměnili svobodu za dotované jídlo a opití levným rohlíkem poslouchali zakázanou hudbu v dotovaném teple betonového stejnokroje. Toto je hudební Román, který se právě Doležel v mém domácím archívu..., M.Marek
Středobodem mého hudebního života je Patent:
Jiří Malšovský - zpěv, akustické kytary
Roman Doležal - zpěv, flétna
Martin Marek - klávesy
Zbyšek Raška - bicí, perkuse
Zdeněk Couf - baskytara, zpěv
Antonín Couf - kytara, foukací harmonika, kapelník
Skladby Patentu a jeho autorů by neměly upadnout v zapomnění. Měly by zůstat jako slyšitelné volání lidí, kterým jejich lásku k hudbě přibila světská moc na kříž. Volání muzikantů, kteří nemohli pokračovat ve své umělecké dráze tak, jak by sami chtěli.

Stránky hudebního archívu VXL se pokouší mimo jiné i virtuálně revitalizovat dobovými dokumenty nebo autobiografickými příběhy život tohoto hudebního meteoru a skoro až zázračného lidského kroužení kolem něj. Mezi poslední aktualizované články patří:

Satelit
22.01.2021, informace o událostech kolem Patentu
Dlouhé ticho
12.01.2021, informace o jiných písních
Hallovi
23.10.2018, informace o hostech
Nedodělané písně
21.01.2017, informace o písních Patentu
Figurky a DRC (Raška)
19.11.2016, Diskografie ukázka
Zbyšek Raška
19.11.2016, informace o obsazení Patentu
Úvodem
21.08.2016, všeobecné informace
Oceans (Doležal)  
16.04.2016, Diskografie prodej
Další články....