<<   <   obsah   > >>

Ivan Pokorný

Včera mě připomněl Roman svým emailem Ivana Pokorného. Předpokládá totiž, že to byl náš dvorní hudební režisér. Já si myslím, že s námi dělali i pan Vaverka, Jirka Mužík, pan Fiala (dnes z radia Faktor), ale v poslední době právě nejvíce Ivan Pokorný.

V každém případě mám i já na Ivana největší vzpomínky. Mohu začít tím, jak jsme ho honili s Romanem v jakémsi domě za budějovickými plynárnami, aby už šel točit, že čekáme a vykoukla vysoko vysoko nad námi z malého záchodového okénka kudrnatá rozespalá a stále společensky unavená hlava, která nás potom nasoukala i s nástroji do Wartburga kombi a odjela s námi do studia. Mohu pokračovat třeba tím, že to byl první člověk, kterého jsem kdysi slyšel hrát slapovou basu na živo a málem jsme si šel měnit trenky a mohu také dále pokračovat tím, že to byl první člověk, který mi na lyžařském Kramolíně na Lipně řekl, že musel utéci ze studia, protože na tam na něj už všechno nějak padalo, atd., atd..

Tehdy jsem to ještě nedovedl pochopit. Já jsem utíkal ze školy, kde na mně všechno padalo, právě k Ivanovi do studia! Dnes už tomu rozumím.

Nejkrásnější vzpomínku na Ivana mám opravdu z natáčení písně Copy z klásků. S Ivanem se dobře dělalo. Byl největší muzikant ze všech režisérů, pod jejichž rukama jsem prošli, ale do ničeho nám tzv. nekecal. Uměl ale zasvěceně poradit. Pokud si chcete Ivana zařadit, největší hudební slávou prošel s budějovickými Minnesengry. Známá byla potom ještě i formace s Láďou Faktorem a Romanem Doležalem s názvem LET. Dnes žije možná v New Yorku a asi někdy i na Floridě a my určitě seženeme časem lepší informaci i lepší fotku...

Dne 04.04.14 v 21:52 aktualizoval Martin VXL Marek

Motto:
Toto nejsou klasické webovky kapely. Ani dokument úspěšného hudebního souboru. V žádném případě revival. Nejsou to příběhy lidí, na něž by se nemělo zapomenout. Není to e-kniha o Patentu. Ani memento pro mladé lidi, aby neměnili svobodu za dotované jídlo a opití levným rohlíkem poslouchali zakázanou hudbu v dotovaném teple betonového stejnokroje. Toto je hudební Román, který se právě Doležel v mém domácím archívu..., M.Marek
Středobodem mého hudebního života je Patent:
Jiří Malšovský - zpěv, akustické kytary
Roman Doležal - zpěv, flétna
Martin Marek - klávesy
Zbyšek Raška - bicí, perkuse
Zdeněk Couf - baskytara, zpěv
Antonín Couf - kytara, foukací harmonika, kapelník
Skladby Patentu a jeho autorů by neměly upadnout v zapomnění. Měly by zůstat jako slyšitelné volání lidí, kterým jejich lásku k hudbě přibila světská moc na kříž. Volání muzikantů, kteří nemohli pokračovat ve své umělecké dráze tak, jak by sami chtěli.

Stránky hudebního archívu VXL se pokouší mimo jiné i virtuálně revitalizovat dobovými dokumenty nebo autobiografickými příběhy život tohoto hudebního meteoru a skoro až zázračného lidského kroužení kolem něj. Mezi poslední aktualizované články patří:

Satelit
22.01.2021, informace o událostech kolem Patentu
Dlouhé ticho
12.01.2021, informace o jiných písních
Hallovi
23.10.2018, informace o hostech
Nedodělané písně
21.01.2017, informace o písních Patentu
Figurky a DRC (Raška)
19.11.2016, Diskografie ukázka
Zbyšek Raška
19.11.2016, informace o obsazení Patentu
Úvodem
21.08.2016, všeobecné informace
Oceans (Doležal)  
16.04.2016, Diskografie prodej
Další články....