<<   <   obsah   > >>

Nezmaři

Je s podivem, že musím i s odstupem doby konstatovat, že jednou z nejbližších kapel Patentu byli Nezmaři. Přiznávám bez mučení, že toto stanovisko je z velké části ovlivněno mými pocity. Abych byl objektivní, musím jmenovat ještě plzeňskou Odysseu a Jirky Bigboše Drdákovo Sirael.

Už v několika článcích webu se zmiňuji o Tondovi Hlaváčovi. Ovlivnil mě. Sešel jsem se s ním poprvé jako žáček někdy po mé základce při jedné z prvních zkoušek kapely Medium. Tehdy se čerství navrátilci z vojny rozhodli založit bigbeatovou kapelu. Tonda, který pečlivě poslouchal už hrající muzikanty, tehdy pronesl větu, které jsem ani za mák nerozuměl, ale za kterou jsem si ho později nesmírně vážil: "Tady přece nebudeme dva mydlit koště!" A odešel. A potom jsem najednou zaregistroval Nezmary. Objevil jsem šlapající folk s duší rockera. To jsem v této muzice nikdy předtím nezažil. Možná mě Zajíc a Jim zabijí nebo vlastně Zajíc zabije a Jim pohřbí, ale já jsem to takhle vnímal a vnímám.

S Nezmary jsme se setkávali často. Možná, že později měl Roman s Tondou Hlaváčem i nějaký společný projekt. Odjezdili jsme spolu festivaly politické písně. Hrávali jsme spolu asi i na různých jiných akcích ve městě. Tonda nikdy nebyl ke mně třeba tak přísný jak Luboš Klimeš. Když jsem hrál poprvé na velkém pódiu v Sokolově, dnes by se řeklo na velké stejdži, přišel za mnou a potichu povídá: "Víš, že jsi byl celou skladbu pozadu o jednu dobu?". Ano, Tondo, věděl jsem to. Jenom jsem byl tak vyplesklej z toho všeho okolo, z odposlechů a tak, že jsem se bál přestat hrát. A už vůbec jsem nevěděl, jak to za jízdy spravit. Myslím, že oba Tondové, Hlaváč i Couf věděli, že v Patentu spíše držím kila a hraju koště. Ale jak vždycky říkal náš kapelník, byl rád za nové písničky. Prý bylo na mě i spolehnutí a nekazil jsem. Teda až na drobné výjimky. A hlavně, nelezl jsem mu, tedy našemu Tondovi coby solovému kytaristovi, do zelí...

Moje další koníčky mimo muziky, ba přímo rodinné koníčky, jsou rally a volejbal. Nemohu se tady úplně tak rozepisovat, ale kdo zná Nezmary, ví o čem mluvím. Proti Jimovi jsem si dokonce zahrál v krajské soutěži. O výsledek nejde, navíc Jim je šikovný na všechno.

I zpěvačky jsou kapitola sama pro sebe. Od té doby, co s klukama hraje Šárka Benetková, já ani nevím, jak ti pánové vlastně dnes vypadají. Šárka to o mne ví. Chválím jí, i když se úplně náhodou a výjimečně potkáme. Třeba na lyžích na Kramolíně nebo na jednom krásném a skoro tajném rybníku, kde bychom to ani jeden nečekali. Nebo třeba na jedné podivné akci v Podkletí, kde jsem viděl Šárku se tak úplně neusmívat. Iveta Kolářová vyrůstala s mojí Ivou v jednom vchodě českobudějovického paneláku. Není tajemstvím, že Pavlína Jíšová žila nějaký čas se Zbyškem a možná jsem s ní chodil i do jedné třídy LŠU, kde se vyučovala hudební nauka. Ale tam možná s námi chodila i Šárka a takový Dušan Vozáry. Ale fakt už nevím, prostě se od mala a odněkud všichni známe...

Každému rockerovi, který by četl náš web mohu s tím nejlepším svědomím říci: "Poslouchej Nezmary, tenhle folk má koule a šlape..."

Pozn. redakce: Použitá fotka je z archivu skupiny Nezmaři. A pokud je v textu nějaká nepřesnost, jistě to společnými silami postupně upřesníme...

Dne 04.05.14 v 19:30 aktualizoval Martin VXL Marek

Motto:
Toto nejsou klasické webovky kapely. Ani dokument úspěšného hudebního souboru. V žádném případě revival. Nejsou to příběhy lidí, na něž by se nemělo zapomenout. Není to e-kniha o Patentu. Ani memento pro mladé lidi, aby neměnili svobodu za dotované jídlo a opití levným rohlíkem poslouchali zakázanou hudbu v dotovaném teple betonového stejnokroje. Toto je hudební Román, který se právě Doležel v mém domácím archívu..., M.Marek
Středobodem mého hudebního života je Patent:
Jiří Malšovský - zpěv, akustické kytary
Roman Doležal - zpěv, flétna
Martin Marek - klávesy
Zbyšek Raška - bicí, perkuse
Zdeněk Couf - baskytara, zpěv
Antonín Couf - kytara, foukací harmonika, kapelník
Skladby Patentu a jeho autorů by neměly upadnout v zapomnění. Měly by zůstat jako slyšitelné volání lidí, kterým jejich lásku k hudbě přibila světská moc na kříž. Volání muzikantů, kteří nemohli pokračovat ve své umělecké dráze tak, jak by sami chtěli.

Stránky hudebního archívu VXL se pokouší mimo jiné i virtuálně revitalizovat dobovými dokumenty nebo autobiografickými příběhy život tohoto hudebního meteoru a skoro až zázračného lidského kroužení kolem něj. Mezi poslední aktualizované články patří:

Satelit
22.01.2021, informace o událostech kolem Patentu
Dlouhé ticho
12.01.2021, informace o jiných písních
Hallovi
23.10.2018, informace o hostech
Nedodělané písně
21.01.2017, informace o písních Patentu
Figurky a DRC (Raška)
19.11.2016, Diskografie ukázka
Zbyšek Raška
19.11.2016, informace o obsazení Patentu
Úvodem
21.08.2016, všeobecné informace
Oceans (Doležal)  
16.04.2016, Diskografie prodej
Další články....