<<   <   obsah   > >>

Loutky (Boule)

Každé CD muzikanta Patentu, které má šanci vzniknout, je skvělá a radostná věc. V Bouli se takových muzikantů sešlo nejvíc. Určitě se právem o ní mluví, jako o pokračovatelce Patentu.

Sedíme s Beránkem nad dobrou večeří, plzničkou a bednou našich archivních materiálů. Máme stále a stále jednu společnou věc. Po tolika letech, i když každý z nás už z dob dávno před Patentem odkojený jinou muzikou, se stále bez problémů shodujeme, co je jejím hlavním úkolem. Povznášet. To bylo další charakteristické slovo pro snahu spojovat naše síly a hudební motivy v jednolité a silné písně Patentu. Další synonymum pro slova svoboda, čistota a volnost. Hudba může být veselá, hudba může být smutná, ale musí povznášet. Jestli Beránku najdeme zanícené muzikanty pro Křížovou cestu, potom ta muzika být jenom a jenom povznášející!

Beránek je tu ve zvláštní dvojkolejní, možná i trojkolejní roli. Tahá se mnou za jeden provaz, když řešíme Patent. Tahá stále dále, když se dostaneme k Bouli a tahá ještě více, když se dostaneme ke znovuvzkříšené Bouli, když už nebyl Tonda. S velkou radostí proto okamžitě realizuji jeho návrh. Pokouším se zde tlumočit jeho slova a doplňuji diskografii muzikantů Patentu o to CD, na kterém jich hraje bezesporu nejvíce. CD kapely Boule bylo nahráno v Krumlově.

Potěšily nás pozdravy od Romana. To si pište, že by dnes s námi u té plzeňské dvanáctky byl, kdyby to nebyla taková dálka. Každý z nás jsme museli projít očistcem a hledat zpět pokoru. Každého muzikanta to potká. I když v Patentu kolize nebyly, za život se potom mohly stát různé, i když třeba nechtěné přehmaty. Slyšíme vzájemné volání a touhu po pochopení a možná i odpuštění. Nehrajeme už sice nikdo ty úplně první housle, ale dospěli jsme. Doufejme, že i s pomocí muziky, která nás povznášela...

Get the Flash Player to see this player.

Celková změna Boule proti Patentu nebyla v tom nejlepším slova smyslu v ničem nijak výrazná. Aspoň Beránek to tvrdí. Z mého pohledu byli kluci určitě hudebně dále. Ubylo asi na specifické autorské straně vah, přibylo instrumentální umění, zkušenosti a vyhranost. Tím se celkově směřovalo k trochu jiné muzice. Techničtější, propracovanější, možná ne tak nosné. Pro většinu kluků je Boule také čerstvější a veskrze úspěšná vzpomínka. A můj pohled je navíc ovlivněný a nestranný.

Ve většině kapel vyšší věkové kategorie zákonitě přijdou s rostoucím věkem nemoci dospělých a to ještě poznamenané poraněním z mládí. V muzice, oproti normálním zaměstnáním, je to dvakrát viditelné. Úspěch a peníze, všechno to, na co stonají dospělí, umocněné nejmocnějším afrodisiakem na světě (i třeba jen lokální) - slávou. Muzika se obrací proti svému smyslu, plně a ve všech myslitelných směrech maká proti Lásce. Každý člověk z toho podvědomě utíká. Většinou ale na špatnou stranu, protože po cestě potkává utěšitelský pár Chlasta s Nevěrou a definitivně nahrazuje důležité vztahy píčovinami. Až jednoho dne přijde jedno hodně prázdné ráno a najednou se není čeho chytit. Takhle převlečená muzika stahuje muzikanty tam, odkud mají oni vytahovat ty druhé. I Queen jako celek byli po dlouhém a úctyhodném boji nuceni kapitulovat...

Dne 05.12.14 v 14:39 aktualizoval Martin VXL Marek

Motto:
Toto nejsou klasické webovky kapely. Ani dokument úspěšného hudebního souboru. V žádném případě revival. Nejsou to příběhy lidí, na něž by se nemělo zapomenout. Není to e-kniha o Patentu. Ani memento pro mladé lidi, aby neměnili svobodu za dotované jídlo a opití levným rohlíkem poslouchali zakázanou hudbu v dotovaném teple betonového stejnokroje. Toto je hudební Román, který se právě Doležel v mém domácím archívu..., M.Marek
Středobodem mého hudebního života je Patent:
Jiří Malšovský - zpěv, akustické kytary
Roman Doležal - zpěv, flétna
Martin Marek - klávesy
Zbyšek Raška - bicí, perkuse
Zdeněk Couf - baskytara, zpěv
Antonín Couf - kytara, foukací harmonika, kapelník
Skladby Patentu a jeho autorů by neměly upadnout v zapomnění. Měly by zůstat jako slyšitelné volání lidí, kterým jejich lásku k hudbě přibila světská moc na kříž. Volání muzikantů, kteří nemohli pokračovat ve své umělecké dráze tak, jak by sami chtěli.

Stránky hudebního archívu VXL se pokouší mimo jiné i virtuálně revitalizovat dobovými dokumenty nebo autobiografickými příběhy život tohoto hudebního meteoru a skoro až zázračného lidského kroužení kolem něj. Mezi poslední aktualizované články patří:

Satelit
22.01.2021, informace o událostech kolem Patentu
Dlouhé ticho
12.01.2021, informace o jiných písních
Hallovi
23.10.2018, informace o hostech
Nedodělané písně
21.01.2017, informace o písních Patentu
Figurky a DRC (Raška)
19.11.2016, Diskografie ukázka
Zbyšek Raška
19.11.2016, informace o obsazení Patentu
Úvodem
21.08.2016, všeobecné informace
Oceans (Doležal)  
16.04.2016, Diskografie prodej
Další články....