<<   <   obsah   > >>

Tondova krabice

Už jsem se určitě v některém článku zmiňoval, že člověk Tonda byl o trochu jiný, než muzikant Tonda. Přesněji řečeno, než hráč Tonda. A už jsem se také zmiňoval o zvláštním respektu, který k sobě od mládí chovali moje žena Iva a Tonda Couf. Pokud bych měl s odstupem doby definovat to, co je spojovalo, tak určitě nikdy nehráli v životě divadlo. Byli přímí, nekličkovali. Já to mohu velmi dobře porovnat na vztahu "obou kapelníků" ke mně. To je potom bezva život...

Velmi si vážím toho, že Beránek, když našel při úklidu sklepa zcela nečekaně starou kartonovou krabici a zjistil, že Tonda si dělal naprosto stejný archív jako Iva, ji přinesl poprvé k nám. Dali jsme dohromady všechny archiválie obou lidí. Záleželo jim více na druhých, než na sobě. Z toho postupně také vznikl tento web. Existuje dohoda, že u mne bude archiv digitalizovaný a Beránek bude obhospodařovat archív fyzický. Existuje i doložka této dohody, že v případě nutnosti obdrží vše Tondovo dcera v Plzni.

V krabici jsme našli schované fotky nás všech. Ode mne a Romana Doležala, přes Martina Brůžka, Petra Koláře, Jirku Malšovského až po Petra Jesenského a Vladimíra Kaplana. Beránek a Zbyšek jsou samozřejmý inventář. Našli jsme stejně pečlivě uschované dokumenty z rozhlasu nebo z televize, stejně jako množství dalších drobností, které jenom dokládaly, jak mu kapela ležela na srdci.

Pro dokreslení Tondovo boje za Patent přikládám dva dokumenty. Další smutné svědectví hudebního ukřižování Patentu, pozvání na televizní natáčení, které se už díky dlouhé době mezi doručením a realizací trefilo do zákazu Patentu. Krok do televize by byl velmi důležitý pro celostátní start a kariéru kapely. Povedlo se to později za svobodnějších podmínek Oceánu, kterým jsme to bezpochyby přáli:

A ještě smutnější skutečnost, jejíž tragikomičnost vyplývá z textu dopisu kapelníka Patentu na výše uvedenou adresu:

Dne 04.05.14 v 10:27 aktualizoval Martin VXL Marek

Motto:
Toto nejsou klasické webovky kapely. Ani dokument úspěšného hudebního souboru. V žádném případě revival. Nejsou to příběhy lidí, na něž by se nemělo zapomenout. Není to e-kniha o Patentu. Ani memento pro mladé lidi, aby neměnili svobodu za dotované jídlo a opití levným rohlíkem poslouchali zakázanou hudbu v dotovaném teple betonového stejnokroje. Toto je hudební Román, který se právě Doležel v mém domácím archívu..., M.Marek
Středobodem mého hudebního života je Patent:
Jiří Malšovský - zpěv, akustické kytary
Roman Doležal - zpěv, flétna
Martin Marek - klávesy
Zbyšek Raška - bicí, perkuse
Zdeněk Couf - baskytara, zpěv
Antonín Couf - kytara, foukací harmonika, kapelník
Skladby Patentu a jeho autorů by neměly upadnout v zapomnění. Měly by zůstat jako slyšitelné volání lidí, kterým jejich lásku k hudbě přibila světská moc na kříž. Volání muzikantů, kteří nemohli pokračovat ve své umělecké dráze tak, jak by sami chtěli.

Stránky hudebního archívu VXL se pokouší mimo jiné i virtuálně revitalizovat dobovými dokumenty nebo autobiografickými příběhy život tohoto hudebního meteoru a skoro až zázračného lidského kroužení kolem něj. Mezi poslední aktualizované články patří:

Satelit
22.01.2021, informace o událostech kolem Patentu
Dlouhé ticho
12.01.2021, informace o jiných písních
Hallovi
23.10.2018, informace o hostech
Nedodělané písně
21.01.2017, informace o písních Patentu
Figurky a DRC (Raška)
19.11.2016, Diskografie ukázka
Zbyšek Raška
19.11.2016, informace o obsazení Patentu
Úvodem
21.08.2016, všeobecné informace
Oceans (Doležal)  
16.04.2016, Diskografie prodej
Další články....