<<   <   obsah   > >>

Hallovi

(Pozn. redakce: Vladana Hallová a Tomáš Halla před koncertem Plastiků, obrázek je vlastnictvím Deníku)

Na náš web se zaregistrovala Vladana Hallová. Udělalo mi to velkou radost a zároveň spustilo obrovskou vlnu vzpomínek. Už jsem si myslel, že máme archív hotový, ale Vladana mi nevědomky připomněla, že minimálně chybí ještě Hallovi. A od Tomáše Hally už je potom blízko k Tomášovi Pelechovi nebo k Láďovi Faktorovi. Vždyť se o obou také zmiňuje kapelník Patentu Tonda Couf v našem památném rozhlasovém rozhovoru. Nevím ale odkud začít, abych dal vzpomínkám alespoň trochu pochopitelný řád.

Už to mám. Za to, že jsem uměl alespoň trochu zmáčknout klávesy u piána a ještě dnes je pro mne hudba nádherná zábava, vděčím své mamce, která si to vždycky přála a na výuku klavíru mě de facto přihlásila. Potom svému taťkovi, který se mnou proseděl hodiny u klavíru. To proto abych neutekl od cvičení anebo vzteky neroztřískal víko pianina. A potom právě paní profesorce Aleně Hallové, ke které jsem nastoupil jako sedmiletý kluk s aktovkou na zádech a pro kterou jsme to s mým tátou alespoň prvních pár let všechno dělali. Stejným písmem, jako naleznete v přiloženém dopise a kterého si nesmírně vážím, totiž psala i do žákovských knížek: CVIČIT! Opravdu takto velkým písmem a někdy to ještě podtrhávala. Paní profesorku jsem ale měl a stále i mám čím dál tím raději. Mimo to, že se mnou prošla první koncerty a matiné, byl z ní vždy cítit nesouhlas s tehdejším režimem. Tehdy jsem to ještě zcela nechápal, ale vnímal jsem, že se zkrátka chová, obléká i mluví jinak, než většina učitelek na základce. Pokud mě naučila ještě něco jiného než vztahu k umění, potom jednoznačně používat slovo "respektive". A velmi dobře mě odhadla. Poznala, že ze mně virtuos nebude, ale vždycky jsem jí zlobil mojí hudební fantazií. Zní to sice vznešeně, ale jde jenom o to, že když jsem neměl nacvičeno, zahrál nebo dohrál jsem to podle sebe. Mně se to zdálo ucelené, jiní totiž přestávali hrát nebo škobrtali, ale paní profesorka mě prokoukla. Časem jsme se tomu společně smáli. Tady někde bude asi také prapůvod k některým z mých melodií, které jsme si zahráli díky ostatním klukům v Patentu.

Od paní profesorky jsem měl velmi blízko k Tomášovi a Markétě, k jejím dětem. I když jsou řekněme o generaci starší než já a v té době jsme se vůbec neznali. Během osmi let soužití s paní profesorkou Alenou Hallovou prostě musela přijít tak nějak maminkovsky na děti řeč. Anebo když se zastavila jiná paní profesorka. Pamatuji si, že Tomáš ji zlobil v určitém věku s tím, že není třeba spát. Na co to je? Já jsem si v té době říkal, no jo, ten kluk má pravdu. To jenom zdržuje. Pamatuji si dobře, i když třeba Markéta začala dojíždět do pražského rozhlasu.

S panem Janem Hallou jsme si moc rozuměli. Chodil jsem za ním sem a tam do ateliéru. Samozřejmě místo školy. Byla to moje další oběť po Bobym Mederovi, Tondovi Hlaváčovi a Mírovi Borovanském (Fellows?). Byl jsem u nich prostě raději než ve škole. Pan Halla mě naučil mít rád obrazy. Pro puberťáka naprosto šokující. Tím, že jsem ho fyzicky znal, začal jsem se na všechny obrazy dívat jinak. Je faktem, že dodnes máme doma obrazy jenom od něj. Smutným uzavřením kruhů se stalo, že ateliér později zdědil jiný malíř, božím řízením otec mého volejbalového spoluhráče a kamaráda Daniela Vondráka. Oba malíři umřeli předčasně na úplně stejnou nemoc v úplně stejném ateliéru...

S Hallovými jsme se s mou ženou Ivou k naší velké radosti viděli při vernisáži výstavy pana Hally v Rakousku. Iva mě nejenom dále podporuje ve všech mých hudebních aktivitách, ale už před dávnými časy tak nějak automaticky se mnou přišla i k Hallům. O vztahu malíře pana Hally a paní profesorky Hallové k nám svědčí jeden z nejkrásnějších a pro nás nejdůležitějších dopisů, které jsme kdy v životě dostali...

Zázračné kruhy nade mnou a vliv Petriho misek nakonec způsobili to, že s Tomášem Hallou jsem byl v jedné kapele a s Vladany sestrou jsme trávili báječné chvíle na studiích v Praze. Obě slečny Vytasilové byly v té době na svůj věk skvělé intelektuálky s velkým přehledem o muzice i životě. Vladana absolvovala mj. i základní školu s bubeníkem Honzou Drbohlavem.

A aby závěr nevyšel bez mé oblíbené pointy, ten rybník o kterém se zmiňují rodiče Hallovi ve svém dopise, je přesně ten samý a tajný, kde jsme se o mnoho později se skoro celou mou rodinou zcela nečekaně sešli se Šárkou Benetkovou z Nezmarů. On má totiž svoje obrovské kouzlo. A pro ty čtenáře, kteří se bojí obrovského tajemství lásky, kterému se pro zjednodušení říká velmi krátce Bůh, chci potvrdit, že všechno, o čem se píše v tomhle článku jsou náhody. Prostě a jenom dokonalé náhody...

Dne 23.10.18 v 16:14 aktualizoval Martin VXL Marek

Motto:
Toto nejsou klasické webovky kapely. Ani dokument úspěšného hudebního souboru. V žádném případě revival. Nejsou to příběhy lidí, na něž by se nemělo zapomenout. Není to e-kniha o Patentu. Ani memento pro mladé lidi, aby neměnili svobodu za dotované jídlo a opití levným rohlíkem poslouchali zakázanou hudbu v dotovaném teple betonového stejnokroje. Toto je hudební Román, který se právě Doležel v mém domácím archívu..., M.Marek
Středobodem mého hudebního života je Patent:
Jiří Malšovský - zpěv, akustické kytary
Roman Doležal - zpěv, flétna
Martin Marek - klávesy
Zbyšek Raška - bicí, perkuse
Zdeněk Couf - baskytara, zpěv
Antonín Couf - kytara, foukací harmonika, kapelník
Skladby Patentu a jeho autorů by neměly upadnout v zapomnění. Měly by zůstat jako slyšitelné volání lidí, kterým jejich lásku k hudbě přibila světská moc na kříž. Volání muzikantů, kteří nemohli pokračovat ve své umělecké dráze tak, jak by sami chtěli.

Stránky hudebního archívu VXL se pokouší mimo jiné i virtuálně revitalizovat dobovými dokumenty nebo autobiografickými příběhy život tohoto hudebního meteoru a skoro až zázračného lidského kroužení kolem něj. Mezi poslední aktualizované články patří:

Satelit
22.01.2021, informace o událostech kolem Patentu
Dlouhé ticho
12.01.2021, informace o jiných písních
Hallovi
23.10.2018, informace o hostech
Nedodělané písně
21.01.2017, informace o písních Patentu
Figurky a DRC (Raška)
19.11.2016, Diskografie ukázka
Zbyšek Raška
19.11.2016, informace o obsazení Patentu
Úvodem
21.08.2016, všeobecné informace
Oceans (Doležal)  
16.04.2016, Diskografie prodej
Další články....