<<   <   obsah   > >>

Petr Hons

Když jsem dnes v ranních hodinách s uzarděním použil coververzi Afrodité jako testovací píseň nově vznikajícího webu, vzpomněl jsem si při odpolední cestě městem i na "druhou stranu singlu". V dávno uplynulých dobách vznikla v mém domácím studiu pomalá melodie, ke které se mi nehodil žádný text. V té době jsem trávil hodně pracovního a zcela nehudebního času s Petrem Honsem. Textařem a členem Oceánu resp. Shalomu a dnes dvorním textařem kapely České srdce. Vzpomínám si, že ten čas jsme k nevůli našich tehdejších zaměstnavatelů prodlužovali stálým povídáním o hudbě. Oba jsme byli v té době bez muziky a oba jsme k sobě měli a myslím, že i stále máme, lidsky docela blízko. Petr chodí vždy po zemi a podle mne patří ke šlechticům českého šoubyznysu...

Vracím se vždy rád k mým tajemným lidským kruhům, kdy se věci uzavírají a lidé se potkávají, jakoby taženi tajemnou silou na jedno potřebné místo v jednom správném čase. Odpolední myšlenku na Petrovo text k mému pomalému motivu, který napsal prakticky ve skladu jedné českobudějovické počítačové firmy, ještě ani nestačil zahnat městský shon, když na mne z druhého chodníku mával. Neuvěřitelné, ale pomalu si na boží řízení světa ve velké pokoře zvykám. Neviděli jsme se spolu od prvního koncertu obnoveného Oceánu, pro který udělal obrovský kus práce a kde se také představila v nové roli pěveckého leadera této českobudějovické ikony Jitka Charvátová.

Jenom mezi řečí jsem Petrovi naznačil, jak by asi fungovala sakrální kompilace skladeb Patentu. Líbilo se mu to! A já jsem si v tom okamžiku říkal, jak jsem při poptávání vhodných textařů něj mohl nevzpomenout?

Dne 09.04.14 v 20:30 aktualizoval Martin VXL Marek

Motto:
Toto nejsou klasické webovky kapely. Ani dokument úspěšného hudebního souboru. V žádném případě revival. Nejsou to příběhy lidí, na něž by se nemělo zapomenout. Není to e-kniha o Patentu. Ani memento pro mladé lidi, aby neměnili svobodu za dotované jídlo a opití levným rohlíkem poslouchali zakázanou hudbu v dotovaném teple betonového stejnokroje. Toto je hudební Román, který se právě Doležel v mém domácím archívu..., M.Marek
Středobodem mého hudebního života je Patent:
Jiří Malšovský - zpěv, akustické kytary
Roman Doležal - zpěv, flétna
Martin Marek - klávesy
Zbyšek Raška - bicí, perkuse
Zdeněk Couf - baskytara, zpěv
Antonín Couf - kytara, foukací harmonika, kapelník
Skladby Patentu a jeho autorů by neměly upadnout v zapomnění. Měly by zůstat jako slyšitelné volání lidí, kterým jejich lásku k hudbě přibila světská moc na kříž. Volání muzikantů, kteří nemohli pokračovat ve své umělecké dráze tak, jak by sami chtěli.

Stránky hudebního archívu VXL se pokouší mimo jiné i virtuálně revitalizovat dobovými dokumenty nebo autobiografickými příběhy život tohoto hudebního meteoru a skoro až zázračného lidského kroužení kolem něj. Mezi poslední aktualizované články patří:

Satelit
22.01.2021, informace o událostech kolem Patentu
Dlouhé ticho
12.01.2021, informace o jiných písních
Hallovi
23.10.2018, informace o hostech
Nedodělané písně
21.01.2017, informace o písních Patentu
Figurky a DRC (Raška)
19.11.2016, Diskografie ukázka
Zbyšek Raška
19.11.2016, informace o obsazení Patentu
Úvodem
21.08.2016, všeobecné informace
Oceans (Doležal)  
16.04.2016, Diskografie prodej
Další články....