<<   <   obsah   > >>

Láďa Faktor

Láďa Faktor je blízká a svým způsobem důležitá osoba pro skupinu Patent, podobně jako třeba Nezmaři. Pokud Tonda Hlaváč a spol. přišli ke kapele spíše ze strany původního Media, potom Láďa patřil bytostně k Satelitu. Prozaickým důvodem byla skutečnost, že rodiče Ládi Faktora a rodiče kytaristy Tondy a basáka Zdenka Coufa byli sousedé v Jírovcově ulici a do pozdější zkušebny Patentu měl Láďa vždy velmi blízko...

Patřil stejně jako Tomáš Halla ke o zhruba generaci starším muzikantům. V té době už hrával jazz se skupinou MO BAND, takže byl pro mne hudebním a klávesově nedostižným vzorem. Později jsme se i s dalšími členy MO BANDU více sblížili. Za zmínku zde stojí určitě bratři Klimešové, z nichž starší Klim byl naším neúnavným mentorem a s mladším Šobulem jsme i společně natočili orchestrálku pro Český rozhlas. Zatímco my jsme jezdili po různých školách, Láďa Faktor už byl hotový právník. Osobně jsem ho ale v té době nejvíce obdivoval pro jeho skromnost a ochotu nabídnout pomocnou ruku. A to ve všem. Jel klidně s námi jako zvukař...

Měl jsem mimo muziky i velkého koníčka v motorismu. Myslím, že Roman Doležal objevil omamnou vůni benzínu poprvé právě někde u mne. Chvíli v tomto oboru dokonce posléze pracoval. I Láďa Faktor dojížděl na mopedu značky STADION z mé dílny do svého prvního zaměstnání v JZD!

Od té doby ale uplynulo spoustu vody a on po sobě zanechal nesmazatelnou stopu v rekonstrukci turistického zařízení na nejvyšší hoře Blanského lesa na Kleti. Osobně si myslím, že toto jeho rozhodnutí má pro svou nekomerční hloubku ještě větší společensko-historický dosah, než založení porevolučního radia Faktor. U vzniku nové rozhlasové stanice mj. zdatně sekundoval i náš kapelník Tonda Couf a po nějakou dobu v ní působil a de facto v době psaní tohoto článku v pokračující firmě opět působí i zpěvák Patentu Jirka Malšovský.

Láďovo nezastupitelné místo na webu Patentu je také z důvodu pozdějšího spolupůsobení s jedním ze zpěváků Patentu Romanem Doležalem ve skupině LET. Tam působili společně s dvorním zvukovým režisérem Patentu a jedním z pilířů CD Rajský bál floriďanem Ivanem Pokorným.

Už po neuvěřitelných 6 minutách, kdy jsem doručil Láďovi zprávu o novém článku na webu Patentu, mi od něj přišla velmi milá odpověď, kterou si bez jeho jistě laskavého svolení, dovoluji teď rovnou zveřejnit:

Sem a tam se mě totiž vždy zeptá nějaký skeptik, k čemu to všechno je. V této odpovědi nebo v podobných spontánních reakcích lidí, kteří buď něco v hudbě i v životě dokázali nebo prostě Patent pouze pro radost poslouchali, nalézám odpovědi. Odpovědi, které mě v mé práci nesmírně povzbuzují...

Dne 11.02.15 v 09:00 aktualizoval Martin VXL Marek

Motto:
Toto nejsou klasické webovky kapely. Ani dokument úspěšného hudebního souboru. V žádném případě revival. Nejsou to příběhy lidí, na něž by se nemělo zapomenout. Není to e-kniha o Patentu. Ani memento pro mladé lidi, aby neměnili svobodu za dotované jídlo a opití levným rohlíkem poslouchali zakázanou hudbu v dotovaném teple betonového stejnokroje. Toto je hudební Román, který se právě Doležel v mém domácím archívu..., M.Marek
Středobodem mého hudebního života je Patent:
Jiří Malšovský - zpěv, akustické kytary
Roman Doležal - zpěv, flétna
Martin Marek - klávesy
Zbyšek Raška - bicí, perkuse
Zdeněk Couf - baskytara, zpěv
Antonín Couf - kytara, foukací harmonika, kapelník
Skladby Patentu a jeho autorů by neměly upadnout v zapomnění. Měly by zůstat jako slyšitelné volání lidí, kterým jejich lásku k hudbě přibila světská moc na kříž. Volání muzikantů, kteří nemohli pokračovat ve své umělecké dráze tak, jak by sami chtěli.

Stránky hudebního archívu VXL se pokouší mimo jiné i virtuálně revitalizovat dobovými dokumenty nebo autobiografickými příběhy život tohoto hudebního meteoru a skoro až zázračného lidského kroužení kolem něj. Mezi poslední aktualizované články patří:

Satelit
22.01.2021, informace o událostech kolem Patentu
Dlouhé ticho
12.01.2021, informace o jiných písních
Hallovi
23.10.2018, informace o hostech
Nedodělané písně
21.01.2017, informace o písních Patentu
Figurky a DRC (Raška)
19.11.2016, Diskografie ukázka
Zbyšek Raška
19.11.2016, informace o obsazení Patentu
Úvodem
21.08.2016, všeobecné informace
Oceans (Doležal)  
16.04.2016, Diskografie prodej
Další články....