<<   <   obsah   > >>

Truffaldino NEW

Jsou prázdniny 2015 a jsme tu s Romanem zas. Teď jsme teprve zpátky! Nenechávám ho po našem virtuálním comebacku s písní Horseradish být. Pořád ho tlačím do tvorby. Co rok, to píseň. Pořád je to vynikající zpěvák. Řadím ho do "svaté trojice" jihočeských zpěváků (na fotce na konci tohoto článku zprava Petr Muk, Petr Kolář a Roman Doležal), které jihočeský kraj "v minulém století" vyprodukoval do republikové extraligy.

Roman je vlastně nejen vynikající zpěvák, on navíc disponuje obrovským citem pro píseň. Pro její dotvoření, domíchání, pro její interpretaci. A po 40 letech se stále opakuje stejný scénář. Roman po všech možných stránkách povyšuje moje nápady na poslouchatelnou úroveň. Jde nám to stále stejně samozřejmě a stále úplně bezbolestně. Roman je hudební součást mého já, bez které by ona vůbec neexistovala.

Nemáme už čas ani fyzickou možnost živě vystupovat. Ani nevíme, jestli by na nás někdo přišel. Využili jsme příležitosti naši hudbu nabídnout divadlu. V Hluboké nad Vltavou se koná pod vedením Zdeňka Pikla celoročně vynikající podívaná. Na Divadelním létě zde exceluje v roli Truffaldina jako motýl po jevišti poletující Petra Karvánková. Poklonu ji vysekl i nejznámější český Truffaldino Miroslav Donutil. My se s Romanem naší písní jenom připojujeme!

Doufejme, že náš song udělal v divadle Pikl stejnou radost, jako udělal nám při jeho tvorbě. A také vyjádření pamětníků po konci prvního refrénu, když poslouchali hotové demo: "Ano, to je Patent"

Na následující fotce z Jihočeské salaše v Čakovci u Českých Budějovic byli oba autoři i interpreti po opravdu dlouholetém "nevidění se" zásobováni majitelkou restaurace paní Jitkou dostatkem jídla a pití a za kopcem se na hlubockém zámku schylovalo k premiéře písně Truffaldino. Roman se vrátil po dvanácti letech poprvé z USA zpět do České republiky a obratem zpíval pro 300 lidí. Ano nebylo to živě, taková organizace už by byla skutečně nad naše síly, ale byli jsme zpátky. A tak jsem si najednou nebyl jistý, jestli to, co probleskuje za námi, je opravdu jenom to sluníčko...

Get the Flash Player to see this player.

Základní zpěvová linka písně. Základ pro "mého Romana 007". On má potom mé celoživotní "povolení zabíjet" tuto linku, resp. doimprovizovat a dotáhnout dané téma na konečnou melodickou úroveň:
Text k prvnímu demu. Není úplně ideální, ale dobře se zpívá. Potřebujeme držet dlouhé tóny, potřebujeme frázovat a jakž takž držet hlavně příběh. Třeba text ale jednou s pomocí někoho, kdo to opravdu umí, dotáhneme do lepšího konce...

Roman Doležal na dobové fotce první z pánů zleva. Uprostřed Petr Kolář, který ho střídal v kapele Patent, resp. už s názvem Boule a od mládí zpíval mj. i všechny naše písničky. Vpravo potom Petr Muk. On zpíval jinak. Jinak, ale také moc dobře...

Dne 07.03.16 v 10:03 aktualizoval Martin VXL Marek

Motto:
Toto nejsou klasické webovky kapely. Ani dokument úspěšného hudebního souboru. V žádném případě revival. Nejsou to příběhy lidí, na něž by se nemělo zapomenout. Není to e-kniha o Patentu. Ani memento pro mladé lidi, aby neměnili svobodu za dotované jídlo a opití levným rohlíkem poslouchali zakázanou hudbu v dotovaném teple betonového stejnokroje. Toto je hudební Román, který se právě Doležel v mém domácím archívu..., M.Marek
Středobodem mého hudebního života je Patent:
Jiří Malšovský - zpěv, akustické kytary
Roman Doležal - zpěv, flétna
Martin Marek - klávesy
Zbyšek Raška - bicí, perkuse
Zdeněk Couf - baskytara, zpěv
Antonín Couf - kytara, foukací harmonika, kapelník
Skladby Patentu a jeho autorů by neměly upadnout v zapomnění. Měly by zůstat jako slyšitelné volání lidí, kterým jejich lásku k hudbě přibila světská moc na kříž. Volání muzikantů, kteří nemohli pokračovat ve své umělecké dráze tak, jak by sami chtěli.

Stránky hudebního archívu VXL se pokouší mimo jiné i virtuálně revitalizovat dobovými dokumenty nebo autobiografickými příběhy život tohoto hudebního meteoru a skoro až zázračného lidského kroužení kolem něj. Mezi poslední aktualizované články patří:

Satelit
22.01.2021, informace o událostech kolem Patentu
Dlouhé ticho
12.01.2021, informace o jiných písních
Hallovi
23.10.2018, informace o hostech
Nedodělané písně
21.01.2017, informace o písních Patentu
Figurky a DRC (Raška)
19.11.2016, Diskografie ukázka
Zbyšek Raška
19.11.2016, informace o obsazení Patentu
Úvodem
21.08.2016, všeobecné informace
Oceans (Doležal)  
16.04.2016, Diskografie prodej
Další články....